OFERTA SPOTKAŃ I WARSZTATÓW W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ W JASTRZĘBIU - ZDROJU

Dzień dobry,

przesyłam ofertę spotkań autorskich i warsztatów, które odbędą się w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci w maju i czerwcu 2019r.

Harmonogram warsztatów i spotkań:

08.05.2019r.godz. 10:00, 11:00, 12:00, 13:00 TROPICIELE DRUKU – warsztaty drukarskie dla dzieci w wieku szkolnym.

Warsztaty drukarskie inspirowane sylwetką Jana Gutenberga. Dzięki nauce połączonej z zabawą uczestnicy pokazu będą mieli niepowtarzalną okazję bezpośredniego kontaktu z pracą drukarza. Warsztaty utrzymane będą w duchu epoki Gutenberga. Podczas spotkania wykorzystana zostanie XIX-wieczna prasa drukarska. Uczestnicy własnoręcznie wykonają odbitki składów drukarskich oraz otrzymają certyfikat młodszego czeladnika drukarza. Udział w warsztatach rozbudzi zainteresowanie historią książki i pisma oraz zachęci do poszerzania wiedzy edytorskiej.

09.05.2019r. godz. 09:30 DZIENNIK Z LITERACKIEJ PODRÓŻY – warsztaty pisarskie z Katarzyną Ryrych dla dzieci z klas VI-VII.
Warsztaty pisarskie z KATARZYNĄ RYRYCH autorką książek dla dzieci i dorosłych. Dwukrotną laureatką Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren oraz laureatką Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Podczas warsztatów uczestnicy podejmą dyskusję inspirowaną książką O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych. Spotkanie to poruszy temat emocji oraz poczucia własnej wartości. Młodzi jastrzębianie porozmawiają o akceptacji odmienności i niepełnosprawności. Ważnym elementem spotkania będzie nauka pisania dziennika (pamiętnika) inspirowanego przeżyciami po lekturze ulubionej książki.

14.05.2019r. godz. 10:00 TROPEM KSIĄŻKI – wielkoformatowa gra na temat historii książki dla dzieci z klas II-III.
Celem gry jest zaprezentowanie i utrwalenie informacji na temat historii pisma i książki od czasów najdawniejszych do współczesnych. Podczas spotkanie w Bibliotece dzieci poznają etapy rozwoju pisma na przestrzeni wieków, dowiedzą  jak zmieniała się forma książki na przestrzeni dziejów oraz jaką rolę odegrała w rozwoju cywilizacji.
15.05.2019r. godz. 9:00 ELF PSI ODKRYWCA – spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem dla dzieci z klas IV-V.
Spotkanie autorskie z MARCINEM PAŁASZEM autorem książek i słuchowisk dla dzieci. Nominowanym do nagrody w konkursie Książka Roku 2004 Polskiej Sekcji IBBY oraz laureatem wyróżnienia w konkursie im. Kornela Makuszyńskiego. Inspirację do spotkania stanowić będzie seria książek o przygodach psa Elfa. Bohater wykreowany przez autora odkrywa otaczający go świat i zjawiska w nim zachodzące. Walory literackie i artystyczne książek o przygodach tego psiego bohatera zachęcą młodych czytelników do spędzania wolnego czasu ze słowem pisanym.

16.05.2019r. godz.: 10:00 ŁOBUZERSKA ESKAPADA – spotkanie autorskie z Elizą Piotrowską dla dzieci z klas I-III.
Spotkanie autorskie z ELIZĄ PIOTROWSKĄ autorką i ilustratorką bajek dla dzieci oraz laureatką wielu nagród literackich i wyróżnień. Eliza Piotrowska jest autorką takich książek jak „Wojtek. Żołnierz bez munduru”, „Ciocia Jadzia” oraz „Zmyślacz”, jak również serii „Tupcio Chrupcio”. Współpracuje z czasopismami dla dzieci i pismami dla dorosłych, poświęconymi literaturze dziecięcej. Udział w spotkaniu zachęci do literackich poszukiwań i przygód z książką.

28.05.2019r. godz. 10:00 CUDA DLA OKA – warsztaty ilustratorskie z Marianną Oklejak dla dzieci klasy IV-VI.
Warsztaty ilustratorskie z MARIANNĄ OKLEJAK, której ilustracje nagradzane były w prestiżowych konkursach w Polsce i zagranicą; otrzymała m.in. nagrodę przyznaną przez Polską Sekcję IBBY. Warsztaty przeprowadzone będą w oparciu o książkę „Cuda wianki” prezentującą prace wzorowane na folklorze polskim. Ta pięknie ilustrowana książka zainspiruje uczestników do twórczej aktywności i artystycznych działań oraz zachęci do sięgania po książki artystyczne.

03.06.2019r. godz. 08:00,  10:00  KOMISKOWE POZDROWIENIA – warsztaty komiksowe ze Zbigniewem Masternakiem dla dzieci z klas VI-VII.

Warsztaty prowadzone przez ZBIGNIEWA MASTERNAKA – prozaika, autora scenariuszy filmowych, dramaturga, piłkarza. Podczas warsztatów zaprezentowane zostaną cechy charakterystyczne tego gatunku. Będzie to doskonała okazja do zaakcentowania wzajemnych relacji słowa i obrazu. Prowadzący przekaże wiedzę na temat kompozycji kadru, ekspozycji tekstu i składu historii komiksowych. Efektem warsztatów będzie stworzenie krótkich form komiksowych. Udział w warsztatach kształtować będzie wyobraźnię i kreatywność.

04.06.2019r. godz.: 11:00  NAMALOWANE OPOWIADANIE – warsztaty ilustratorskie z Małgorzatą Flis dla dzieci z klas I-IV.

Warsztaty ilustratorskie z MAŁGORZATĄ FLIS podczas których  ilustratorka wprowadza dzieci krótkim wykładem, dostosowanym do wieku odbiorców, w świat ilustracji książkowych, urozmaicając wykład tworzonymi na oczach widzów rysunkami i zagadkami z historii ilustracji. Nawiązując do zaprojektowanych przez siebie książek, opisuje proces pracy nad ilustracją, pokazuje warsztat i narzędzia pracy grafika w rozmaitych technikach malarskich i rysunkowych, z wykorzystaniem komputera włącznie. Następnie prosi dzieci o wykonanie strony z ilustracją do wybranych wierszy z rozmieszczeniem tekstu wydrukowanego lub napisanego własnoręcznie.

Informacje i zapisy:
Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci